Katarzyna Miller lubi wnętrza zaprojektowane w duchu Biophilic Design - fot. archiwum OSOM

Dlaczego warto postawić na naturę we wnętrzach oraz o aspektach zrównoważonego rozwoju w designie opowiada architektka Kasia Miller, właścicielka biura projektowego OSOM group z Łodzi. 

W świecie otaczających nas inteligentnych technologii i szybkiego, przebodźcowanego trybu życia, zmęczeni, szukamy naszej oazy odnajdując spokój np. w przyrodzie. Jak myślisz skąd w nas biorą się takie zachowania i reakcje?  
Jest to odpowiedź na naszą wrodzoną miłość i potrzebę obcowania z naturą i zielenią. W dzisiejszych czasach potrzeby te zostały spotęgowane ponieważ przez jakiś czas przestały być dla nas tak łatwo dostępne. Musieliśmy skupić się na odtwarzaniu jej we własnych domach, kreując przestrzeń, w której wykorzystujemy naturalne surowce i materiały, żywe rośliny oraz kształty, tekstury i kolory, które nam ją przypominają. Kojarzy mi się to z rozwiązaniami, które wprowadzają harmonię i spokój do wnętrz, przez co wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników - dokładnie tak jak obcowanie z naturą. 

A czym dla Ciebie jest natura we wnętrzach? 
Jest to zagadnienie wielowątkowe począwszy od podkreślania wartości światła słonecznego, jakości powietrza, poprzez dbałość o dobór surowców, kreowanie spójnej estetyki wnętrza, aż po wszelkie rozwiązania i codzienne czynności, którymi przyczyniamy się do ochrony środowiska.Jak i co design może czerpać z natury? 
Natura jest od zawsze bezkresnym źródłem inspiracji. Design może czerpać z niej mnogość kolorów, organicznych - nieoczywistych kształtów, niepowtarzalnych wzorów i faktur. Powinien też jednak być wobec niej pokorny, tworzony w sposób przemyślany, z poszanowaniem dla ograniczonych zasobów surowców naturalnych.

Myśląc o naturze od razu przychodzą nam do głowy takie pojęcia jak ekologia czy zrównoważony rozwój. Wiele też mówi się o zero waste, czy istnieje możliwość przeniesienia tej idei na proces projektowania i realizacji wnętrz?
Jest to temat, nad którym prace są w ostatnich latach szczególnie zintensyfikowane, choćby dlatego, że Europa chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Szeroko mówi się o stosowaniu nowych metod projektowania i budownictwa, które mają maksymalnie wykorzystywać odnawialne źródła energii, ograniczać jej zużycie na etapie budowy i użytkowania. Z pewnością można to wdrożyć już od początku inwestycji, skupiając się między innymi na dobrej izolacji budynku, oszczędnej wentylacji, wykorzystaniu energii odnawialnej, odzyskiwaniu wody deszczowej, a także wykorzystywanie lokalnych surowców do budowy obiektów. W samym aspekcie projektowania wnętrz, możemy zwrócić uwagę na naturalne surowce i ich pochodzenie, na dobrej jakości farby, energooszczędne sprzęty i oświetlenie, inteligentne systemy sterowania, armaturę z efektywnym zużyciem wody. Nie zawsze uda nam się wykorzystać wszystkie możliwe rozwiązania, gdyż niektóre z nich mogą przekraczać nasze możliwości budżetowe. Jeśli jednak projektujemy świadome wnętrza, a później żyjemy w nich w duchu zrównoważonego rozwoju, przyczynimy się choć w niewielkim stopniu do próby ochrony środowiska.

Jakie są najczęstsze błędy osób, które wykańczają swoje cztery kąty na własną rękę powodując, że wnętrza nie są przyjazne dla nich samych. 
Zacznijmy od tego, że wykończenie własnego mieszkania czy domu jest niezwykle trudne, gdyż często nie możemy zdecydować się na konkretne rozwiązania, nie jesteśmy konsekwentni, łączy się to z silnymi emocjami. Zauważyłam, że wkrada się wtedy chaos wywołany próbą odtworzenia we wnętrzach różnych inspiracji i pomysłów przyszłych domowników. To sprawia, że takie wnętrza nie są spójne i harmonijne przez co nie będą w stanie stworzyć komfortowego i bezpiecznego tła dla naszego codziennego życia. Często spotykamy się również z tym, że klienci zasięgają opinii zbyt wielu osób - rodziny czy znajomych. Co nie jest złe, ale zazwyczaj grozi tworzeniem wnętrz, które nie są skrojone według upodobań czy potrzeb jego przyszłych domowników, a są konsekwencją wyborów  innych osób. Jako architekci mamy za zadanie słuchać inwestorów, by projekt ich domu w pełni odpowiadał ich potrzebom, stylowi życia oraz by stanowił bezpieczną, kojącą bazę, do której zawsze chętnie wracają. 

To w takim razie, jak Twoim zdaniem można stworzyć wnętrze jednocześnie przyjazne dla domowników i natury ? 
Poszukujmy rozwiązań, które będą dla nas harmonijne, przy których będziemy w stanie się zrelaksować i odpocząć. Wspaniale, że prowadzi się coraz więcej badań nad wpływem przestrzeni na jej użytkowników i zaczyna zwracać się uwagę na to, że projektowanie w zgodzie z naturą ma realny, pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Skupmy się zatem na spokojnej palecie neutralnych barw. Wprowadźmy do wnętrza drewniane podłogi, okładziny czy meble - te dwa elementy będą stanowiły wspaniałą bazę w tworzeniu przyjaznej przestrzeni. Jeśli ktoś szuka jednak bardziej charakterystycznych akcentów możemy pokusić się o tapetę z motywami roślinnymi czy zastosować  ściany lub dodatki w spokojnych, ciemnych odcieniach zieleni, granatu. Ważnym aspektem dla samopoczucia odbiorców jest eksponowanie roślin i światła słonecznego we wnętrzu, tak samo jak zaprojektowanie przemyślanego oświetlenia, które ma ciepłą barwę i nie męczy oczu. Przyjazne, naturalne wnętrze z pewnością pomoże nam na regenerację sił i redukcję stresu, dbajmy więc też o to, by dostosować ilość i wielkość przedmiotów do metrażu, by odciążać przestrzeń, nie zagracać jej.Jakie nowości w formie dodatków lub rozwiązań projektowych możesz polecić dla osób uwielbiających wprowadzać naturę we wnętrza ?
Z pewnością jest to powrót mebli drewnianych oraz rattanowych. Już kilka wolnostojących mebli zbudowanych z tych surowców wprowadza naturę do wnętrz. Ciekawym akcentem będzie też kamień - jego mnogość kolorów i nieregularnych, nieoczywistych wzorów. Powróćmy również do naturalnych kolorów - odcieni bieli, beży, brązów czy zieleni, działają one kojąco. Kolejnym rozwiązaniem może być wprowadzenie obłych kształtów - zaokrąglonych mebli, miękkich sof i foteli. Znajdziemy wiele nowych, ciekawych kolekcji mebli z takimi rozwiązaniami. Zwieńczeniem takich działań jest otaczanie się przedmiotami, które wzbogacą i podkreślą taką naturalną bazę, jak rośliny, naturalne tkaniny, np. len czy naturalne świece i ceramika.

Czy masz jakieś swoje ulubione wnętrze, które kojarzy Ci się z naturą? 
Z naturą kojarzą mi się ostatnio wnętrza zaprojektowane w duchu Biophilic Design, który ma przywrócić naturę do bezpośredniego otoczenia człowieka. Co prawda często są to przestrzenie biurowe, ale ideę tych działań, np. naturalne surowce, spokojne barwy, bogactwo roślin i dodatków, które naturę nam przypominają, łatwo wprowadzić do naszych domów i przekonać się o tym,  jak to pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Z naturą kojarzą mi się również wnętrza skandynawskie, w duchu hygge - ich jasne  kolory, duża ilość drewna, przestronność i przytulność sprawiają, że każdy może się w nich czuć bezpiecznie i komfortowo. Wpływają na mnie kojąco, zupełnie jak obcowanie z naturą.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Aleksander Tylman
Aleksander Tylman

Z zawodu architekt, z zamiłowania - fotograf. Studiuje na Uniwersytecie Iuav w Wenecji -  jednej z pierwszych uczelni architektonicznych we Włoszech. Wolne chwile dzieli między podróżami, a pracą w ciemni. W pisaniu łączy tematy, które szczególnie go interesują, czyli przyszłość architektury i budownictwa w świetle kryzysu klimatycznego...

Komentarze
chevron-down